top of page

HOŞ GELDİNİZ!

Çocuk ve gençlerle cinselliğe, gelişime, bedenlere ve ilişkilere dair sağlıklı iletişim kurma yolculuğunda size destek olmak için varız. 

Neden

Neden Seks-Pozitif Ebeveynlik?

Bedenlerine dair doğru bilgilendirilen ve aileleriyle bu konuda iletişim kurabilen çocuklar sadece vücutları ile ilgili değil, bedensel sınırlar, sağlıklı ilişkiler, değerlere saygı, empati kurma ve çeşitliliklerin farkında şekilde yetişiyor.

Bu iletişim biçimi ve kapsadığı konular daha önce 'cinsellik eğitimi', 'cinsel sağlık eğitimi' ya da 'mahremiyet eğitimi' olarak karşınıza çıkmış olabilir. Cinsellik, özünde bir davranış ya da eylem ile alakalı değildir. Özellikle söz konusu çocuklar olduğunda bedeni tanımak, bedenin sınırlarını bilmek, kendini koruyabilmek ve aynı zamanda gelişimini utanç ve korku ile değil, güçlenerek ve değerlerine saygılı şekilde sürdürebilmesi  demektir. Seks-Pozitif Ebeveynlik, belki siz yetişkinleri  zaman zaman  zorlayan konuları ele almanıza destek olan bir kaynaktır. 

Ne Zaman Başlamalıyım?

Doğuştan yetişkinliğe uzanan yolda, yaşa uygunluk kriterlerine uyulduğu sürece, ne kadar erken başlanılsa, o kadar iyidir. Cinselliğe dair iletişimin önleyici ve koruyucu, dolayısıyla güçlendirici etkisi vardır. Erken yaşta sohbetlere başlamanın faydaları şunlardır:

Çocuklar henüz cinselliğin ve bedenlerin tabu olduğu inancında olmadıkları için rahatlıkla sohbete dahil olabilir, bilgiyi algılayabilirler.

Çocuklarla erkenden iletişime geçmek, sizin ilk referansları olmanıza olanak sağlar; bir arkadaşları, müzik klibi, ya da televizyon programından önce kendi aile değerlerinize uygun kavram ve değerleri aktarmanız için alan açar. 

Bedenlerine, sınırlarına ve sağlıklı ilişkilere dair ebeveynleriyle iletişimde olan çocukların istenmeyen davranışlara maruz bırakılma ihtimalleri azalır. 

Ne Zaman
Nasıl

Nasıl Konuşmalıyım?

Temel mesajları içselleştirin.

Bazı çocuklar soru sormaz; siz konuyu açın.

Başkasından duymadan siz konuşun.

Sadece siz anlatmayın; sohbet edin.

Öğreti anlarını değerlendirin.

Bilmiyorum demekten çekinmeyin. 

Kitaplardan destek alın.

unnamed.gif
banyo.png
Email listemize katılın- kaynaklar, haberler ve yeniliklerden haberdar olun!

Aramıza hoş geldiniz!

bottom of page